صفحه اصلی > معاونت آموزش > ششمین اجلاس سراسری گروه های علمی تربیتی 

ششمین اجلاس مدیران گروه های علمی تربیتی

 

ششمین اجلاس مدیران گروه های علمی تربیتی در تاریخ 5شنبه 1396/12/3 با شعار «راهکارهای اجرای طرح تحول نظام جامع آموزش» در سالن شهید عارف حسینی مجتمع آمورش عالی امام خمینی(ره) در دو نوبت صبح و عصر برگزار گردید.

در ابتدا آیاتی چند از کلام الله مجید تلاوت شد و سپس سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران پخش گردید.

سپس جانشین محترم معاونت آموزش حجت الاسلام و المسلمین خالق پور ضمن عرض خیر مقدم به مدیران گروه های علمی تربیتی و سایر شرکت کنندگان محترم در اجلاس بیان داشتند این اجلاس با موضوعیت و شعار اجرایی نمودن طرح تحول نظام جامع آموزش و اجرایی نمودن طرح تحول نظام آموزشی المصطفی برگزار گردیده است.

در ادامه معاون محترم فرهنگی تربیتی المصطفی حجت الاسلام و المسلمین شاکری به نیاز روزافزون جهان به آموزه های قرآنی اشاره فرمودند و خواستار توجه بیشتر قرآن کریم در طرح تحول نظام آموزش المصطفی شدند. ایشان نیز به کمبود اساتید قرآن در مجتمع ها و مدارس المصطفی اشاره نمودند.

معاون پژوهش المصطفی حجت الاسلام و المسلمین بی نیاز سخنران بعدی اجلاس بودند که خواستار مشارکت بیشتر گروه های علمی تربیتی المصطفی در پیشبرد برنامه های پژوهشی شدند. ایشان با اشاره آمارهای پژوهشی به تبیین برخی پروژه های پژوهشی پرداختند.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین دکتر قنبری معاون محترم ارتباطات و امور بین الملل المصطفی، به روش های جذب دانشجوی بین المللی پرداختند و نکاتی چند پیرامون طرح تحول نظام آموزشی المصطفی جهت بین المللی نمودن رشته ها مطرح نمودند.

در ادامه اجلاس حجت الاسلام و المسلمین دکتر عباسی معاون محترم آموزشی المصطفی ضمن خیر مقدم و تسلیت شهادت حضرت صدیقه زهرا (سلام الله علیها) اجرایی و عملیاتی سازی طرح تحول نظام جامع آموزشی را یکی از مهمترین مسائل برای طرح در ششمین اجلاس سراسری مدیران گروه های علمی تربیتی دانستند و خاطر نشان کردند: تحول آموزش در یک سازمان پویا مانند جامعة المصطفی که همواره پیشگامی آن در طراحی رشته ها متون و نظام های آموزشی در حوزه های علمیه مشهود بوده است، امری ضروری به نظر میرسد.

ایشان در ادامه به ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در خصوص طرح تحول نظام آموزش المصطفی پرداختند و بیان داشتند: طرح تحول نظام آموزشی در 3 مرحله اصلی شامل:

 1. تأیین دبیرخانه دائمی
 2. اجرای طرح بازنگری آموزشی
 3. بازنگری و انجام اصلاحات

که طی چند سال اخیر پیگیری شده است.

در ادامه حجت الاسلام دکتر عباسی با اشاره به رویکرد حوزوی طرح تحول ارتقاء نظام سطوح در کنار نظام رشته ای را یکی از ویژگی های آموزش طرح تحول دانستند.

پس از آن ذکر مصیبت شهادت حضرت صدیقه طاهره(س) و ارائه دیدگاه ها و نظرات توسط مدیران گروهای علمی تربیتی از نمایندگی مشهد مقدس، مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره)، مدرسه عالی بنت الهدی و مدرسه شهید صدر از دیگر برنامه های نوبت صبح اجلاس بود.

نوبت صبح ششمین اجلاس مدیران گروه های علمی- تربیتی جامعه المصطفی، با سخنرانی جانشین ریاست المصطفی پایان یافت.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی مهر، ضمن خیرمقدم به مدیران گروه های علمی – تربیتی المصطفی و تقدیر از برگزارکنندگان این اجلاس، ابراز داشت: موضوع ششمین اجلاس مدیران گروه های علمی –تربیتی به طرح تحول نظام آموزشی اختصاص یافته است که در سال های اخیر، به صورت جدی توسط ریاست المصطفی دنبال می شود.

وی، طرح تحول نظام آموزشی المصطفی را طرحی پویا دانست و گفت: طرح تحول نظام آموزشی به گونه ای طراحی شده است که همواره می تواند با توجه به رخدادها و نیازهای موجود، تغییر و ارتقا یابد.

جانشین ریاست المصطفی، انعطاف پذیری را یکی از شاخص های طرح تحول نظام آموزشی المصطفی برشمرد و خاطرنشان کرد: نظام آموزشی جدید با توجه به ظرفیت های المصطفی قابل بسط و گسترش است و با امکانات مجموعه های مختلف المصطفی، قابلیت تطبیق دارد.

 

وی با اشاره به تاثیر ضرورت های داخل و خارج کشور المصطفی در طراحی نظام جدید، تاکید کرد: رشته ها در نظام جدید به گونه ای طراحی شده است که با اقتضائات و مطالبات گوناگون مذهبی، قومی، فرهنگی و... سطوح مختلف در نقاط مختلف جهان همخوانی داشته باشد و هر رشته با توجه به اقتضائات و نیازهای آن منطقه اجرا خواهد شد.

اجلاس نوبت عصر:

این اجلاس در نوبت عصر با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید رأس ساعت 14:00 آغاز گردید .

سپس مدیران محترم نمایندگی ها و مجتمع های آموزشی گروه های علمی تربیتی به ارائه دیدگاه های و نظرات  خود پرداختند و بیان نظرات آزاد، یکی دیگر از برنامه های اجلاس بود که طی آن حدوداً 10 نفر از برادران و خواهران به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند که جناب آقای دکتر عباسی معاون محترم آموزش فرمودند از دیدگاه های سروران معظم در تکمیل طرح جامع نظام آموزش استفاده خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر عباسی در سخنرانی نوبت عصر فرمودند: طرح تحول نظام جامع آموزش المصطفی نیاز به تغییرات دارد که بخش ستادی حتماً این امر را اعمال خواهد نمود.

ایشان گفتند آخرین نسخه اصلاح شده طرح را ظرف مدت دو ماه آینده ارائه خواهیم داد.

سخنران پایانی این اجلاس ریاست معزز جامعةالمصطفی العالمیه حضرت آیت الله اعرافی بودند. ایشان با اشاره  به ایام شهادت دخت نبی مکرم اسلام(س) یاد و خاطره امام راحل(ره) شهدا و درگذشتگان از المصطفی و جمع حاضر را گرامی داشتند.

 ایشان در ادامه خطاب به خواهران و برادران فرمودند: شما پرچم فقاهت را بر دوش گرفته اید و این امر بسیار مهمی در فضای کنونی جهان می باشد.

آیت الله اعرافی در سالروز صدور منشور روحانیت توسط امام خمینی(ره) به قرائت فرازهایی از این منشور پرداختند. ایشان در ادامه سخنرانی از برگزار کنندگان ششمین اجلاس تشکر نمودند.

آیت الله اعرافی در پایان با اشاره به اهمیت طرح تحول نظام آموزشی المصطفی، خواستار ارائه نظرات و پیشنهادات مدیران گروه های علمی تربیتی به منظور رفع نواقص و ایرادات این طرح شد.

وی با اذعان بر اینکه در خصوص پرورش نخبگان و استعدادهای برتر، توجه کافی صورت نگرفته است، یادآور شد: تقاضای ما از مدیران گروه های علمی- تربیتی این است که جدا از نگاه سازمانی، توجه بیشتری به نخبگان و استعدادهای برتر طلاب داشته باشند و برنامه ویژه ای برای شناساسی، تربیت و پرورش این افراد که می توانند در مناطق خود موج آفرین و تحول زا باشند، اتخاذ نمایند.

رئیس المصطفی با تاکید بر این که مدیریت گروه¬های علمی- تربیتی باید از نگاه جامع و راهبردی برخوردار باشند، ابراز داشت: المصطفی از 200 گروه علمی- تربیتی برخوردار است که راهبران حرکت علمی المصطفی هستند و اگر مجهز به نگاه راهبردی و عزم راسخ باشند، می توانند تحولات عظیمی را در مسیر حرکت علمی- معرفتی المصطفی محقق نمایند.

ریاست معزز المصطفی در پایان سخنرانی خود جهت تکمیل طرح تحول نظام جامع آموزشی رهنمودهای ذیل را مطرح نمودند که عبارتند از:

 1. توجه ویژه به برگزاری سطح 5
 2. اولویت جدی در نگارش منابع و متون در کمیسیون ها
 3. تبیین بخش حوزوی (نظام سنتی حوزه) در طرح
 4. اهتمام ویژه به پایان نامه ها و تحقیقات پایانی
 5. توجه ویژه به ارزیابی ها و امتحانات
 6. اهتمام به رشته های مورد نیاز
 7. توجه ویژه به زیر ساخت های ادبیات فقه و اصول که پایه علوم حوزوی است
 8. تحقق نظام نامه تربیتی
 9. ایجاد رشته های فقه های معاصر
 10. توجه به رتبه بندی گروه ها
 11. گسترش گروه های علمی تربیتی خارج از کشور
 12. آموزش و ترویج زبان عربی
 13. توجه به حوزه تحقیق و پژوهش
 14. توجه به فعالیت های قرآنی، هنری و تربیتی

ایشان در پایان با اشاره طرح تحول نظام آموزش خواستار ارائه نظرات و پیشنهادات گروه ها به منظور رفع نواقص و ایرادات این طرح شدند.

در پایان هدایایی به رسم یادبود به ارائه دهندگان مقالات در اجلاس اهدا گردید.