صفحه اصلی > معاونت آموزش > پیام ریاست محترم المصطفی به مناسبت آغاز سال تحصیلی 96-97 

زبان عربی

 

زبان انگلیسی

بسم الله الرحمن الرحيم

حوزههای علمیه و مدارس اسلامی نماد برجسته سنت دیرپای آموزش و پرورش کهن و مبتنی بر فلسفه تربیت اسلامی و حوزهای است که خروجی آن باید انسانهای عالم ، عامل ، متقی و نظریه پردازانی درد شناس و درمانگر و طیبانی خبیر و بصیری باشند که به قله های بلند معرفت و مجاهدت دست یافته اند و دست گیران در مسیر هدایت اند.

حوزهای علمیه از نظر روش و محتوا از سنتهای اصیل در قلمروهای آموزشی، پژوهشی، مدیریتی، معیشتی و به ویژه اخلاقی و تربیتی برخوردار و از دیگر مراکز علمی جهان متمایزاند، پاسداشت این سنتها و محافظت و مراقبت از آنها همراه با بهره گیری از تجارب نوین یک بایسته و ضرورت انکار ناپذیر است.

امروز که فصل نوینی از زندگی یکایک شما طلاب و دانش پژوهان علوم اسلامی ورقی خورد،شایسته است تا با  درک مبانی اصیل حوزههای علمیه و تاریخ سرشار از علم ،جهاد و اجتهاد مبتنی بر اندیشه عقلی قرآنی و سنت رسول معظم و مکرم اسلام و خاندان پاک وی "صلوات الله علیهم اجمعین" ،گامهای بلند در تعلیم همراه با تزکیه دارید و با شعار"اول العلم معرفة الجبار و آخر العلم تفویض الامر الیه" سرنوشت سعادت آمیز خود و دیگران را بر اساس آموزههای وحیانی قرآن رقم زنید و از خسران و زیان ابدی رهایی یافته و در مسیر تقرب الی الله به منتهی برسید.

بی گمان طی این مسیر بلند و والا شدنی و دست یافتنی است. بنابراین بر یکایک اساتید و طلاب و دانش پژوهان حوزههای علمیه و مدارس و دانشگاه های اسلامی است تا این مسیر قرآنی پیموده ، آن را تبیین کرده و بسترهای تحقق آن را فراهم نمایند.

ضمن عرض تبریک به همه طلاب و اساتید، در آغاز سال تحصیلی جدید نکاتی را یادآور میشوم:

1 ) جایگاه علمی و نقش معرفتی و مرجعیت اندیشهای المصطفی اقتضا دارد تا همه طلاب و فضلا و دانشپژوهان و استادان و محققان و کارشناسان و مدیران این نهاد بزرگ در ارتقای کیفیت و اتقان برنامه ها و آمادگی برای تولید اندیشه زلال اسلامی و گفتمان سازی معارف الهی متناسب با دنیای جدید برنامه ریزی و مجاهدت نمایند و در این مسیر علاوه بر توشه دانش و معرفت، آگاهی و بصیرت و تلاش و مجاهدت ضرورت دارد.

2 ) ضمن استقبال از فروریزی دژهای تکفیر و ترور، برای معالجه اساسی نابسامانی های جهان اسلام باید در راستای تقویت گفتمان انقلاب اسلامی و وحدت امت اسلامی و پاسخ به نیازهای فکری جوانان امت اسلامی و جهان اسلام، به تولید نظریات و مفاهیم اصیل و جذاب اسلامی و عرضه شیوای آن با بهره گیری از همه رسانه ها و فضای مجازی پرداخت و الگویی از حوزه پاسخگو و رشید و انقلابی پدید آورد.

3) المصطفی افتخار دارد که نظامی نو و سبکی جدید و الگویی نوین در نظامات خود بویژه در قلمرو نظام آموزشی مبتنی بر اصالتهای حوزه و با بهره گیری از تجارب نوین و ناظر به نیازهای گسترده و متنوع، پایهریزی کرده است و اکنون طرح جدید تحول آموزشی در آستانه تکمیل و اجرا است و همه استادان و طلاب و دانش پژوهان باید در نقد و تکمیل و نیز اجرای دقیق آن مساهمت نمایند.

4 ) از همه طلاب و استادان و مدیران و کارگزاران انتظار میرود در حوزه امور اخلاقی و تربیتی و تعالی روحی و شخصیتی خود و خانواده و جامعه خود کوشا باشند و بدان محوریت بخشند و در جهت صیانت المصطفی از همه آسیبها اهتمام و همکاری نمایند.

5 ) اهتمام به تمام فصول و عناوین وافقهای برنامه پنج ساله دوم المصطفی و تحقق چشم انداز و افقهای رشد و تعالی و توسعه المصطفی، انتظار میرود و سال تحصیلی جدید باید سرشار از امید و تلاش و نگاه به آینده و با دستاوردهای طراحی شده رقم بخورد و در این راه باید از حضرت احدیت جل و علی کمک بخواهیم و بر او توکل نماییم و از همه سختیها و دشواریها استقبال کنیم و از هیچ مانع و مشکلی نهراسیم.

6 ) همه مراکز و موسسات و مدارس و حوزه های فعال در نقاط گوناگون کشورها باید در جهت ارتقا و استقلال و گسترش گامهایی اساسی و نو بردارند و دانش آموختگان ارجمند باید با عزمی استوار بر برنامه ها و فعالیتهای سازنده خود بیافزایند.

اینجانب در آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه و مدارس و دانشگاه های وابسته به جامعةالمصطفی العالمیة ضمن تبریک فصل شگفتن ایمان ،علم ،عمل و تزکیه به یکایک شما طلاب، دانشجویان، اساتید، مدیران و همه دست اندرکاران ،از خداوند منان توفیق بهروزی و پیروزی و درک موقیعتها و زمانه را مسالت مینمایم. و آخر دعوینا ان الحمدلله رب العالمین 

علیرضا اعرافی

شهریورماه 1396